Wiedeń mniej znany: 5 miejsc, których nie ma w przewodnikach

Wiedeń mniej znany. Ci, co nas znają, to wiedzą, że o Wiedniu mniej znanym popełniłyśmy osobny przewodnik z 33 nietuzinkowymi miejscówkami, bo Wiedeń to nie tylko pałac Schönbrunn, katedra św. Szczepana czy Belweder. Szczerze mówiąc, gdyby tylko czas pozwolił, to mogłybyśmy napisać drugą część przewodnika, bo kolejnych mniej znanych wiedeńskich miejsc mamy już całą listę. Nie mamy jednak jak na razie zasobów czasowych, a szkoda, aby miejsca ta pozostały nieodkryte przez innych, dlatego w tym wpisie dzielimy się z tobą, chociaż pięcioma z nich.

No to zaczynamy.

1. Willa Ottona Wagnera/ Muzeum Ernsta Fuchsa

W 1888 roku Otto Wagner, słynny secesyjny architekt, zbudował dla siebie i swojej rodziny ten wspaniały letni pałac w Hütteldorf, ówczesnym przedmieściu Wiednia. Równocześnie z budową projekt Wagnera był prezentowany na wielu europejskich konkursach architektonicznych i przyciągał międzynarodową uwagę.

Do 1911 roku willa pełniła funkcję reprezentacyjnego domu, w którym na legendarnych przyjęciach i letnich festiwalach spotykała się wiedeńska śmietanka towarzyska, w tym artyści tacy jak Gustav Klimt, Adolf Loos czy Gustav Mahler.

Dzisiaj w willi mieści się Muzeum Ernsta Fuchsa, znanego wiedeńskiego malarza, rzeźbiarza i architekta. Fuchs odkrył opuszczoną willę pod koniec lat 30. XX wieku. Wtedy jeszcze jako dziecko z biednej rodziny obiecał matce, że sprezentuje jej budynek, gdy zostanie bogatym malarzem. Przez ponad trzy dekady obserwował willę Ottona Wagnera. W 1972 r. w końcu zakupił on willę i w ten sposób nie tylko uratował ją przed wyburzeniem willę, ale także odnowił ją według najlepszych planów konstrukcyjnych.

Do 1986 r. willa służyło mu jako atelier aż w końcu w 1988 r. Ernst Fuchs spełnił sowie życiowe marzenie i otwarte zostało Muzeum Ernsta Fuchsa, dzięki czemu willę Ottona Wagnera mogą odtąd odwiedzać zwiedzający z całego świata.

CIEKAWOSTKA:
W lewym skrzydle willi można podziwiać salę Adolfa Böhma, uznawaną za najpiękniejszą secesyjną salę w Wiedniu, która przetrwała do dziś.

Adres: Hüttelbergstraße 26, 1140 Wien
Godziny otwarcia:
Wt.-nd. 10:00 – 16:00
Bilety
Zaznacz na mapie

2. Hermesvilla

Drugim miejscem z serii „Wiedeń mniej znany”, jest Hermesvilla, albo „Zamek snów”, jak to kiedyś nazwała swoją willę cesarzowa Elżbieta. Jest ona romantycznie położona na byłych cesarskich terenach łowieckich Lainzer Tiergarten. To tak naprawdę śliczny pałacyk, który cesarz Franciszek Józef I podarował swojej Sisi w nadziei, że w ten sposób zatrzyma ją w Wiedniu na dłużej. Jednak była to mało udana inwestycja. Cesarzowa Elżbieta spędzała tutaj zaledwie kilka dni w roku, bo niestety wcale nie lubiła przebywać w naszym ukochanym mieście.

Prywatną komnatę cesarską zaprojektowali znani artyści, w tym Franz Matsch, Hugo Charlemont oraz bracia Ernst i Gustav Klimt. Godna uwagi jest też sypialnia cesarzowej -ogromne królewskie łoże pochodzi z czasów Marii Teresy. Murale wzorowane na motywach szekspirowskiego „Snu nocy letniej” zaprojektował Hans Makart.


CIEKAWOSTKA:
Nazwa willi pochodzi od stojącego w ogrodzie posągu „Hermes jako strażnik”.

Info praktyczne
Zwiedzanie willi można połączyć ze spacerem po ogrodzie Lainzer Tiergarten.
Najbliżej do pałacyku jest od wejścia bramą St. Veiter Tor lub Lainzer Tor, ale w zależności od tego, ile masz czasu i w jakich godzinach tutaj będziesz, możesz najpierw udać się na spacer do punktu widokowego Wienerblick, a potem do willi. Przy pałacyku działa kawiarnia.

Niestety na teren parku nie można wejść z czworonogami, gdyż żyją tutaj dzikie zwierzęta.

Adres: Lainzer Tiergarten, 1130 Wien

Godziny otwarcia: Kiedy piszemy ten wpis (styczeń 2023), to Hermesvilla jest zamknięta dla zwiedzających – oczywiście można ją zobaczyć z zewnątrz.

Willę będzie można zwiedzać w tym okresie:
15.3.2023 – 1.11.2023
:
Wt. – nd.: 10:00 – 18:00
Bilety i aktualne informacje
Zaznacz na mapie

3. Kaplica Sisi am Himmel (Sisi-Kapelle)

Kolejne, mniej znane miejsce to kaplica Sisi am Himmel. Została zbudowana w latach 1854-1856 z okazji zaślubin cesarskiej pary Elżbiety (Sisi) i Franciszka Józefa I w 1854 r.
Hurtownik Johann Carl Freiherr von Sothen zlecił architektowi Johannowi A. Garbenowi zaprojektowanie kaplicy. Oprócz upamiętnienia historycznego wydarzenia, budynek miał również służyć jako przyszłe miejsce pochówku klienta i jego żony Franciszki.

CIEKAWOSTKA:
Jest to pierwsza wiedeńska budowla w stylu neogotyckim.

Adres: Am Himmel, Himmelstraße 125, 1190 Wien
Zaznacz na mapie

TIP: W pobliżu znajdują się wiedeńskie winnice i punkty widokowe:
Am Himmel
Am Cobenzl

4. Otto Wagner Hofpavillion Hietzing

Przedostatnie mniej znane miejsce, zdecydowanie perełka, to kolejny projekt Ottona Wagnera.

W 1898 r. cesarz Franciszek Józef I otworzył pierwsze linie kolei miejskiej. Za projekt przystanków odpowiadał Otto Wagner, ale tak się rozpędził, że zaprojektował także cesarską poczekalnię w pobliżu pałacu Schönbrunn. Tą poczekalnią był właśnie ten pawilon – miał facet rozmach, co?

Był to przystanek wyłącznie dla cesarza i członków dworu, który architekt zaplanował funkcjonalnie, nie zapominając także o gabinecie do pracy dla cesarza. Jednak Franciszek Józef użył „swojego” przystanku podobno tylko dwa razy (w 1899 i 1902).

Pomieszczenia pawilonu wraz z cennymi meblami w stylu secesyjnym są dostępne dla zwiedzających w sezonie letnim.

Adres: Schönbrunner Schloßstraße, 1130 Wien
Godziny otwarcia w 2023:
18.03.2023 – 29.10.2023:
Sb. – nd. 10:00 – 13:00 i 14:00 – 18:00
1 maja zamknięte
Bilety i aktualne informacje
Zaznacz na mapie

5. Johann Nestroy Geburtshaus

Ostatnim mniej znanym, a właściwie praktycznie nieznanym, tajemniczym miejscem na wiedeńskiej mapie jest dziedziniec budynku mieszkalnego z 1761 r. przy ulicy Bräunerstraße 3 w centrum miasta. Jest to też miejsce urodzenia (07.12.1801) wiedeńskiego aktora, dramatopisarza i satyryka Johanna Nepomuka Nestroya, stąd też nazwa budynku.

Elegancki „Pawlatschenhof” zdobią niezwykła rokokowa fasada, balustrady z kutego żelaza, fontanny ścienne i wiszące rośliny. Jest tu bardzo klimatycznie.

*Dla wyjaśnienia: słowo Pawlatsche pochodzi od czeskiego słowa pavlac i oznacza „otwarty korytarz”. W tym wypadku chodzi o (drewniane) korytarze, do których prowadzą schody i przez które można dostać się do mieszkań na piętrach bezpośrednio od strony dziedzińca. Dzięki nim nie było konieczności budowy korytarzy i klatek schodowych wewnątrz budynku. Były niedrogie i zajmowały mało miejsca, mogły służyć jako balkon, a w lecie zacieniały elewację.

Adres: Bräunerstraße 3, 1010 Wien
Zaznacz na mapie

TIP:
Dziedziniec znajduje się dosłownie 200 m od jednej z kultowych wiedeńskich kawiarni „Café Havelka”, wiec, jeśli już tutaj zajrzysz, to przy okazji możesz wpaść tam na kawę 😊


Jeśli lubisz odwiedzać takie mniej lub wcale nie popularne miejsca, to nie pozostaje nam nic innego, niż polecić Ci nasz przewodnik “Wiedeń mniej znany”. Znajdziesz w nim aż 33 wiedeńskie miejsca poza głównym turystycznym szlakiem. Dodałyśmy mnóstwo informacji historycznych, jak i praktycznych, ciekawostki, nasze tipy oraz wskazówkami. Przygotowałyśmy również wirtualną mapkę, na której wszystkie miejsca są zaznaczone, dzięki czemu bez problemu je odnajdziesz.

Opinie naszych klientów

Comments

  1. Setlak Tomasz says:

    Witam i pytamy gdzie we Wiedniu mogą być pozostałości po obozach koncentracyjnych z lat 1914 -1919,to austriacy więzili Polaków w Łemków i Rosjanów były pod samym Wiedniem tak wynika z korespondencji tam zatrzymanych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.