Bratysława — czy warto ją zobaczyć?

Oczywiście nie ma co się oszukiwać, że Bratysława może dorównać Wiedniowi, Rzymie czy Paryżowi, ale jest to naprawdę fajne miasto z ciekawą historią, położeniem i kuchnią. Leży na szlaku zmierzających w kierunku Włoch, Bałkanów czy Węgier, no i może być również doskonałym uzupełnieniem wycieczki do Wiednia, czy Budapesztu. Te trzy miasta mają tak wiele wspólnego, że grzechem byłoby pominąć tą uboższą, ale jakże sympatyczną siostrę Bratysławę.

3 top miejsca naszym zdaniem

Atrakcji wartych zobaczenia w Bratysławie jest naturalnie więcej. Tutaj wybrałyśmy takie nasze top 3, a całą resztę znajdziesz w naszym najnowszym przewodniku „Bratysława w pigułce”.

1. Zamek w Bratysławie

Na pierwszym miejscu jest oczywiście niekwestionowany symbol miasta, czyli zamek, który dominuje nad stolicą Słowacji ze wzgórza o wysokości 85 m. Niegdyś był siedzibą królów węgierskich, których klejnoty koronacyjne były tu przechowywane. Najsłynniejszą władczynią ziem Habsburgów była Maria Teresa. Panowała w XVIII wieku, a Zamek Bratysławski był jej oficjalną siedzibą, szczególnie na początku jej rządów. Dziś w zamek mieści się Muzeum Historii kraju, w którym znajduje się też skarbiec.

2. Pałac Prymasowski

Bratysława Pałac Prymasowski

To klasycystyczny pałac z XVIII wieku. Był miejscem zawarcia tzw. pokoju preszburskiego w 1805 roku po bitwie trzech cesarzy pod Austerlitz, którą zwyciężył Napoleon I. Dzisiaj jest siedzibą burmistrza Bratysławy.

Reprezentacyjne pierwsze piętro jest otwarte dla publiczności i jest uważane za główną atrakcję turystyczną. Znajduje się tu piękna Sala Lustrzana, w której odbywają się koncerty, a także celebrowane są śluby. Na dziedzińcu pałacu znajduje się ładna fontanna św. Jerzego.

Bratysława

3. Brama Michalska

Brama Michalska to jedyna zachowana brama miejska w Bratysławie. Jej nazwa pochodzi od kościoła św. Michała, który stał niedaleko. Wybudowano ją około 1300 roku, ale pierwsza pisemna wzmianka o niej pochodzi z 1411 roku. W bramie mieści się teraz Muzeum Średniowiecznych Fortyfikacji, w którym można również obejrzeć niewielką kolekcję uzbrojenia i umundurowania. Na szóstym piętrze znajduje się taras widokowy z panoramą na Stare Miasto.

TIP: W lutym 2023 roku taras widokowy był zamknięty ze względu na prace remontowe. Niestety nie udało nam się dowiedzieć, do kiedy potrwa remont.

Bratysława: gdzie zjeść? Kulinarna polecajka

Będąc w mieście, koniecznie trzeba odwiedzić flagową restaurację Bratysławy „Flagship”.

W Bratysławie popularne jest powiedzenie:

Kto nie był w restauracji Flagship, ten nie zna Bratysławy!”

Jest to jedna z największych restauracji w Europie, a do tego z własnym browarem. Podają tu tradycyjne słowackie dania. Flagship zlokalizowane jest bezpośrednio w pierwotnym Klasztorze Braci Miłosierdzia na Placu SNP. To plac, na którym w 1989 roku miała miejsce Aksamitna Rewolucja. W miejscu restauracji mieściło się kiedyś również kino i ten wystrój zachowany jest do dziś. Podsumowując: Piękne i smaczne miejsce z historią i klimatem.

My zamówiłyśmy słowacką misę, a w niej: Słowacką misę, czyli kluseczki z bryndzą (bryndzové halušky), pierogi z bryndzą (bryndzové pirohy) i kluseczki z kapustą (kapustové strapačky so slaninkou) i zupę czosnkową w chlebie. Niestety nie starczyło już miejsca na deser. Następnym razem zamówimy kluseczki z makiem lub orzechami (šúľance s makom alebo orechami) i sławnego bratysławskiego rogalika (Bratislavský rožok) z makiem lub orzechami.

Skoro tutaj wpadłaś(-łeś), to najprawdopodobniej Bratysława jest na Twojej liście miast do odwiedzenia. Stolica Słowacji jest jedną z najbardziej niedocenianych stolic europejskich. My mieszkając przez długie lata tak blisko, bo w Wiedniu, też ja omijałyśmy. A szkoda, bo ma całkiem sporo do zaoferowania. Polecamy także nasz wpis, z sześcioma powodami, dlaczego warto sie wybrać do Bratysławy z Wiednia.

Także nie bierz przykładu z nas i nie zwlekaj za długo z wycieczką do tego miasta.

Jeśli chcesz mieć wszystkie atrakcje w jednym miejscu, chcesz poznać i spróbować słowackich przysmaków w przetestowanych przez nas miejscach, a jednocześnie nie chcesz spędzić wielu godzin na przekopywaniu Internetu, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość.
Skompresowana dawka potrzebnych informacji w naszym mini przewodniku „Bratysława w pigułce” sprawi, że bezproblemowo i przyjemnie zaplanujesz wycieczkę do tego ciekawego miasta!

Tak mówią o naszych przewodnikach:

Comments

  1. Klaudia Kowalczyk says:

    Hej Szymon,
    Napisz do nas proszę na Instagramie albo Facebooku, bo nie do końca rozumiemy Twój komentarz.. będzie łatwiej :))
    Pozdrawiamy

  2. Szymon- Psycholog Biznesu Kraków says:

    Super wpis właśnie wybieram się do Bratysławy w tym roku. I pytanie czy wystarczy 1 nocleg i 2 dni ,czy lepiej np 2 noclegi( 1 dzień w Wiedniu) byłem rok temu ,ale zabrakło czasu na 2 atrakcje i na spokojnie Bratysławe?:) jakie ceny w tej restauracji? Pozdrawiam Szymon- Psycholog Biznesu:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.