Austriackie Alpy latem: 21 powodów, dla których warto

Austriackie Alpy to raj nie tylko dla miłośników zimowych sportów i białego szaleństwa. Alpejska kraina jest świetnym turystycznym celem również na lato. Dlaczego? Ach… powodów jest wiele — na dobry początek spisałyśmy ich tutaj 21. Jesteśmy niemal przekonane, że po zapoznaniu się z nimi zaczniesz rozważać letni wyjazd w austriackie Alpy. Zapraszamy!

Austriackie Alpy latem
Unterach am Attersee

Austriackie Alpy latem: 21 powodów

  1. Masa jezior z krystalicznie czystą wodą. Ponad 25 000 stojących zbiorników wodnych o powierzchni większej niż 250 m² Wiele z nich ma status wody pitnej. Najcieplejsze jeziora znajdziesz w Karyntii.
  2. Zadbane i często darmowe kąpieliska nad jeziorami z zapleczem sanitarnym i gastronomicznym
  3. Liczne baseny, zarówno kryte jak i odkryte również w małych miejscowościach w razie niepogody poza krytymi basenami do dyspozycji są również liczne kąpieliska termalne
  4. Masa niezatłoczonych szlaków górskich — przy wielu darmowe /niedrogie parkingi. Jeden z najpiękniejszych szlaków ever opisałyśmy tutaj
  5. Tematyczne szlaki (winne, jabłkowe etc.)
  6. Liczne, piękne wąwozy, wodospady, jaskinie czy wiszące mosty
  7. Samochodowe trasy panoramiczne
  8. Kraj przyjazny dzieciom — praktycznie wszędzie znajdzie się plac zabaw dla dzieci (nawet wysoko w górach). Wiele z nich, to tzw. naturalne place zabaw, gdzie wykorzystane są np. drzewo, woda, piasek czy żwirek. Jednocześnie nie ma zbyt wielu atrakcji typu dmuchane i płatne zamki czy zjeżdżalnie. Wiele atrakcji ma spore zniżki dla dzieci lub bilety rodzinne. Niezależnie od miejsca zamieszkania.
  1. Raj dla rowerzystów — ścieżki rowerowe, rozwinięte szlaki MTB, knajpy przyjazne rowerzystom.
  2. Obcowanie z naturą, brak komercji na każdym kroku,
  3. Atrakcyjne ceny na rodzinne bilety w austriackim PKP (nie ma obowiązku posiadania legitymacji szkolnej, a jedynie dokument tożsamości)
  4. Raj dla miłośników wspinaczki — hale wspinaczkowe, ścianki do wspinaczki na wolnym powietrzu oraz możliwość wspinania się na naturalnych ścianach górskich, a także na lodzie czy w jaskini. Więcej informacji o tym sporcie w Austrii znajdziesz tutaj lub tutaj.
  5. Rodzinne parki przyrodnicze i parki linowe
  6. Kraj przyjazny zwierzętom — z większości atrakcji typu kolejki linowe można korzystać z pieskiem, również na austriackich szlakach górskich. W wielu noclegach również jest opcja dla posiadaczy czworonogów
  7. Regionalne karty turystyczne, z którymi wiele atrakcji typu kolejki linowe, rejsy, baseny etc. są gratis lub ze zniżką. Jest ich tak wiele, że w zależności od regionu, a nawet miejscowości różnią się ceną i dostępnością. Niektóre można kupić, a niektóre dostaje się w wybranych hotelach czy innych noclegach. Warto zrobić research przed wyjazdem, bo można sporo zaoszczędzić.
  8. Dobra jakość dróg, tanie winiety i parkingi
  9. Liczne miejsca piknikowe
  10. Duża ilość kempingów informacje à  o nich znajdziesz tutaj.
  11. Wiele szlaków i kolejek górskich dostępnych jest dla osób z niepełnosprawnością.
  12. W wielu nawet malutkich miejscowościach są ogólnodostępne miejsca typu: ścieżki zdrowia, plenerowe siłownie, parki uzdrowiskowe czy leżaczki i hamaki. W kilku austriackich miejscowościach można skorzystać też z darmowych inhalatoriów solankowych.

Austria na lato

I jak? Zaczynasz już marzyć o górskich wędrówkach w sielskiej scenerii, pływaniu w krystalicznie czystych jeziorach lub popijaniu kawy na tarasie z przepięknym widokiem? 🙂
To dobrze się składa, bo właśnie ruszyłyśmy z premierą przewodników po dwóch austriackich alpejskich regionach!
Zamieściłyśmy w nich miejsca, których na próżno szukać w polskojęzycznych przewodnikach.

Znajdziesz w nich przyjemne, rodzinne szlaki trekkingowe, panoramiczne drogi alpejskie, całą masę pięknych widoków, klimatyczne miasteczka, darmowe tężnie solankowe, ścieżki zdrowia, kąpieliska, pyszne miejscówki z regionalnym jedzeniem, kampingi i inne miejsca noclegowe. Oczywiście nie zabraknie historycznych ciekawostek, a także mnóstwa przydatnych informacji i sposobów oszczędnościowych, niezbędnych podczas planowania wyjazdu. Dodatkowo w gratisie dostaniesz dedykowane wirtualne mapki z zaznaczonymi wszystkimi miejscami z przewodników.

Dobra wiadomość jest taka, że do 3 lipca trwa promocja z okazji premiery, podczas której oba przewodniki kupisz za jedyne 77,40 zł. A z nimi to zaplanowanie sielskich, ale aktywnych, niezapomnianych wakacji w Austrii to będzie pikuś.

Austria na lato — o tak! Austria to świetny kierunek na letnie wakacje, ale nie będziemy Cię o tym przekonywać w tym wpisie, bo o powodach, dlaczego warto tu przyjechać latem, popełniłyśmy osobny wpis. A skoro już tu jesteś, to pewnie interesuje Cię wyjazd do Austrii latem. W tym wpisie pokażemy Ci sposoby na tańsze wakacje w Austrii, tak naprawdę nie tylko latem, bo większość z nich przyda Ci się także podczas wypadów zimą. Są to w dużej mierze wskazówki, z których my same korzystamy.

No to jedziemy z tym — wpis podzieliłyśmy na kilka głównych kategorii: wyżywienie, noclegi, tankowanie i zwiedzanie.

Wyżywienie – sposoby na tańsze wakacje w Austrii

  1. Kranówka – zamawianie w lokalach kranówki (niem. Leitungswasser) nie jest w Austrii niczym dziwnym ani nadzwyczajnym. Szklanka wody z kranu podawana jest zazwyczaj do kawy czy lampki wina. My bardzo często prosimy od razu o dużą karafkę. Czasem doliczana jest jakaś nieduża suma do rachunku, ale to i tak wychodzi taniej, niż zamawianie słodkich napoi. Tanią alternatywą dla popularnych napojów jest też soda z sokiem z cytryny (Soda Zitrone), z syropem malinowym (Soda Himbeer) lub z syropem z czarnego bzu (Soda Holunder).
  2. Wirtshaus/Gasthaus/Hütte – w lokalach tego typu posiłki zazwyczaj są tańsze, no i porcje są duże.
  3. Główne danie na pół – polecamy w lokalach zamawiać np. zupę dla każdego, a daniem głównym się podzielić. My też często bierzemy główne na pół i do tego po deserku – nikogo to tak naprawdę nie dziwi, szczególnie że porcje w większości miejsc są bardzo duże.
  4. Nocleg z kuchnią/grillem to oczywiście również dobra opcja na to, by zaoszczędzić na wyżywieniu.
  5. Piknikowanie – Austria pod tym względem ma świetnie rozwiniętą infrastrukturę.

Noclegi – sposoby na tańsze wakacje w Austrii

  1. Wcześniejsza rezerwacja noclegów – im wcześniej rezerwujemy, tym oczywiście więcej jest ofert, więc jest w czym wybierać i również można dorwać wtedy przystępniejsze ceny.
  2. Portal „Urlaub am Bauernhof – tutaj znajdziesz noclegi w gospodarstwach agroturystycznych.
  3. Droższy nocleg warto rozważyć w przypadku, jeśli w cenie zawarta jest zniżkowa karta regionalna – o takich kartach piszemy dalej, w kategorii „Zwiedzanie”.
  4. Spanie na kempingach oczywiście również wychodzi taniej.
  5. Lokalne portale – warto sprawdzać też na mniej znanych, lokalnych
    portalach jak np.:
    • Hütten Max – portal z różnymi górskimi chatkami. Co prawda bezpośrednio nie można zarezerwować, ale przy wielu są przykładowe ceny oraz namiary na gospodarzy.
    • Hüttenland – tutaj znajdziesz i zarezerwujesz przeróżne górskie chatki w Austrii.
    • Steiermark.com – tutaj zarezerwujesz noclegi w Styrii.
    • Im Salzkammergut – tutaj zarezerwujesz noclegi w regionie Salzkammergut.
    • Dachstein-Salzkammergut – tutaj zarezerwujesz noclegi w podregionie Dachstein-Salzkammergut. Strona jest dostępna w wersji angielskiej.

Tankowanie – sposoby na tańsze wakacje w Austrii

  1. Omijaj autostrady – tutaj paliwo w Austrii zawsze jest droższe i to znacznie.
  2. Na stacjach JET zaoszczędzisz 0,5 centa, płacąc przy dystrybutorze.
  3. Najtańsze paliwo w okolicy sprawdzisz na TEJ stronie.

Zwiedzanie – sposoby na tańsze wakacje w Austrii

  1. Darmowe parkingi – przy wielu szlakach/atrakcjach/kąpieliskach parkingi są darmowe lub w bardzo przystępnych cenach (5/6 € za dzień).
  2. Bilety rodzinne 1+1, 1+2, 2+1 itd. – w Austrii są bardzo popularne i dostępne w większości płatnych atrakcji, także naprawdę sporo można w ten sposób zaoszczędzić na płatnych wejściówkach.
  3. Bilety łączone – również bardzo często spotykane, dzięki czemu za korzystną cenę można zwiedzić więcej miejsc, np. rejs statkiem + wyjazd kolejką górską.
  4. Kolejki linowe/rejsy – jeśli zależy nam, żeby trochę zaoszczędzić, to można rozważyć wyjazd kolejką tylko w jedną stronę. To samo dotyczy rejsów statkami – w wielu przypadkach można wysiąść i wrócić pieszo.
  5. Regionalne karty turystyczne – latem mnóstwo austriackich regionów turystycznych oferuje karty zniżkowe lub karty gościa. Można je otrzymać, rezerwując nocleg w określonym obiekcie lub zakupić na okres pobytu. Temat tych kart, to temat rzeka i jesteśmy właśnie w trakcie tworzenia dedykowane wpisu na ich temat. Gdy wpis się pojawi, to tutaj również będzie do niego odnośnik.

Jesteśmy przekonane, że dzięki tym sposobom sporo zaoszczędzisz na wakacjach w Austrii. Jeśli znasz jeszcze jakieś inne tricki, to podziel się nimi w komentarzu – chętnie poczytamy :).

A jeśli planujesz wybrać się w okolice Hallstatt i Dachstein, to nie możemy nie wspomnieć o naszych autorskich przewodnikach z serii „Austria na lato”, dzięki którym poznasz regiony Dachstein-Salzkammergut i Ausseerland (graniczy z Dachstein) i spędzisz cudny czas wśród górskich pejzaży, krystalicznie czystych jezior i wybierzesz się na wędrówki po niezatłoczonych szlakach.

Inne austriackie wpisy:


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.